Поврзани документи
» Закон за податоците во електронски облик и електронски потпис
» Закон за превоз во патниот сообраќај
» Закон за Македонските железници
» Закон за превоз во патниот сообраќај
» Закон за жичари и ски – лифтови
» Закон за поштенските услуги
» Закон за внатрешната пловидба
» Закон за трансформација на јавното претпријатие „Македонски Железници“ – Ц.О ...
» Закон за електронските комуникации
» Закон за железниците
» Закон за јавните патишта
» Закон за дирекцијата за цивилна воздушна пловидба
» Закон за превоз во патниот сообраќај
» Закон за учество на Република Македонија во финансирање на реконструкцијата ...
» Закон за обезбедување средства за финасирање на Програмата за изградба ...
» Закон за телекомуникациите
» Закон за безбедност на сообраќајот на патиштата
» Закон за безбедност во железничкиот сообраќај
» Закон за безбедност на сообраќајот на патиштата
» Закон за внатрешната пловидба
» Закон за договорите за превоз во железничкиот сообраќај
» Закон за агенцијата за регулирање на пазарот на железнички услуги ...
» Закон за поштенските услуги
» Закон за јавните патишта
» Закон за возила
» Закон за трансформација на Јавното претпријатие за одржување и заштита ...
» Закон за облигационите и стварноправните односи во воздушниот сообраќај
» Закон за превоз на опасни материи во патниот и железничкиот ...
» Закон за работното време, задолжителните одмори на мобилните работници и ...
» Закон за сигурност во железничкиот систем
Детален опис на документ
Закон за безбедност на сообраќајот на патиштата
Датум на објавување: 03.05.2007 Преземи го документот
38380 пати симнат
Датум на стапување во сила: 11.05.2007 
Сл. весник/година: 54/2007 
Категорија: Стопанство » Сообраќај и врски
Забелешка:
Клучни зборови: патишта, безбедност. сообраќај
Измени и дополнувања
 Одлука на Уставен суд
  16.01.2008 
Преземи го документот
10939 пати симнат
 Измена и дополнување
  14.07.2008 
Преземи го документот
12553 пати симнат
 Измена и дополнување
  04.08.2008 
Преземи го документот
12582 пати симнат
 Одлука на Уставен суд
  24.09.2008 
Преземи го документот
3318 пати симнат
 Одлука на Уставен суд
  14.01.2009 
Преземи го документот
3493 пати симнат
 Измена и дополнување
  22.05.2009 
Преземи го документот
12140 пати симнат
 Измена и дополнување
  30.12.2009 
Преземи го документот
11592 пати симнат
 Измена и дополнување
  23.03.2011 
Преземи го документот
11347 пати симнат
 Дополнување
  13.04.2011 
Преземи го документот
11905 пати симнат
 Измена
  05.02.2014 
Преземи го документот
7491 пати симнат


 
Дискусии околу овој закон
Goran Nikolov на 03.03.2016 10:25

за сторен прекршок по чл.225 ст.1 и 9 од ЗБСП.Службен весник на РМ бр.169 од 2015 година, а кој закон се применува од 07.10.2015 година.

YU MK на 15.01.2016 05:49

nego... 100 EUR za nenosenje vozachka dozvola?!

?!

Od 20 na 100 ?! Nenosenje vozachka dozvola e skoro izednacheno so upravuvanje pod dejstvo na alkohol 0.5-1.00promili (ako se plati vo rok od 8 dena e 1/2 od 250 EUR)

Shto li ne e vo red so lugjeto koi rabotat na predlog zakoni?! (za ovie shto glasaat vekje znam, tie ne ni znaat shto glasaat vekje 20-i kusur godini nanazad)

YU MK на 15.01.2016 02:57

@Marija

 

Za prekrshitelot sekogash vazi poblagot zakon. Taka da, koe i da e..

Marija Naumova на 12.01.2016 17:57

VE MOLAM ZA ODGOVOR NA SLEDNOTO: PREKRSOKOT E STOREN NA 15.11.2014,DODEKA NA SILA BIL STARIOT ZAKON ZA GLOBI.RESENIE ZA GLOBA ZA ISTIOT E DONESENO NA 21.12.2015 (A VEKE OD 30.9.2015 SE PRIMENUVA NOVIOT ZAKON).VISINATA NA GLOBATA E ZASMETANA PO STARIOT ZAKON ZA SOOBRAKAJ...DALI E OVA VO RED?VI BLAGODARAM

Biljana Najdanovska на 21.09.2015 20:26

ZDRAVO.KE VE MOLAM EDNO PRASANJE.

MOJOT SIM IMA 20 GODINI, AIMA POLOZEBO ZA B KATEGORIJA NA 28.12.2013 GODINA.PA ME INTERESIRA DO KOLKU CASOT IMA PRAVO DA VOZI, DALI MOZE POSLE 23 CASOT.

POZDRAV.

Liljana Stojkoska на 05.06.2015 20:58

Me interesira kako mozam da proveram koga tocno istekuva zabranata za vozenje od sest meseci. 

figel ahmar на 24.01.2015 19:15

Здраво, дали може државјанин на р м со македонската возачка и со странски документи за престој од еу да управува странско возило со странски рег таблици во р. македонија?благодарам.

NEIM ISA на 30.10.2014 23:09

dali ke bidat objaveni novite izmeni na ovoj zakon od okolu 29.10.2014

toni angelov на 02.10.2014 08:08

sakam da prasam dokolku e nekoj informiran vo vrska so polaganje od kategorija C co kategorija E so noviot zakon dali ke se ceka edna godina

Антонио Мицев на 25.01.2014 11:49

Каде се последните измени и дополнувања кои се однесуваат  на “карстосница со кружен тек на сообраќајот„

 
Pravo.org.mk не презема одговорност за евентуалните грешки во текстот на законите.