Детален опис на документ
Закон за домување
вон сила
Датум на објавување: 08.05.1998 Преземи го документот
3436 пати симнат
Датум на стапување во сила: 16.05.1998 
Сл. весник/година: 21/1998 
Категорија: Урбанизам, станбени и комунални работи » Станбени односи
Забелешка:
Клучни зборови: стан, зграда, станбени простории, домување, станбена зграда, куќен совет, домар
Измени и дополнувања
 Одлука на Уставен суд
  12.05.1999 
Преземи го документот
156 пати симнат
 Одлука на Уставен суд
  07.07.1999 
Преземи го документот
93 пати симнат
 Измена и дополнување
  19.06.2000 
Преземи го документот
1565 пати симнат
 Измена и дополнување
  16.06.2003 
Преземи го документот
137 пати симнат
 Пречистен текст
  20.06.2003 
Преземи го документот
6248 пати симнат
 Измена
  31.12.2004 
Преземи го документот
371 пати симнат
 Измена
  31.12.2005 
Преземи го документот
3525 пати симнат
 Измена
  05.02.2007 
Преземи го документот
4264 пати симнат


 
Дискусии околу овој закон
Анита Кесковска на 23.05.2014 14:51

Ме интересира несто поконкретно околу законот за станарско право,поточно ,дали наследен стан од родители може да ми биде одземен при развод ,т.е. дали мојот бивши сопруг има некое право над тој стан

igor ilijeski на 01.01.2014 16:04

ME INTERESIRA ,DALI LICA KOI SE VO SOCIJALEN RIZIK I KORISTAT POSTOJANA PARICNA POMOS I SE HENDIKEPIRANI I KORISTAT TUGA NEGA ILI NEGA OD DRUGO LICE NA NEKOJ NACI SE IZEMENI OD NEKOJ OD OVIE TROSOCI.VI BLAGODARAM ODNAPRED NA ODGOVOROT

j s на 01.03.2011 08:31

me interesira dali sopstvenicite na dukani vo kolektivna stanbena zgrada treba da plakaat trosoci za odrzuvanje na lift,skali i ostanato koga voopsto ne gi koristat imeno dukanite nemaat nikakva fizicka vrska so vlezot na zgradata i se posebno

igor kuzmanovski на 08.02.2011 07:19

meinteresira nesto za nadleznost na otugjuvanje na zaednicki sobi?fala odnapred

Виктор Стрејоски на 16.01.2011 14:15

Прашање во врска со законот...како се одредува износот на финансиски средства.кои треба секое семејство да ги даде..на пример за одржување, за хигиениќар...???има врска тука квадратурата на станот??бројот на членови? или пак тоа го одредува куќниот совет???

 
Pravo.org.mk не презема одговорност за евентуалните грешки во текстот на законите.